Pisanie wniosków unijnych - samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej w 2004 roku ta zdążyła już sfinansować budowę wielu dróg, odnowienie mnóstwa obiektów oraz otwarcie wielu nowych firm. Nic dziwnego zatem, że wszyscy wciąż marzymy o otrzymaniu dofinansowania z Unii - na rozkręcenie lub otwarcie własnego biznesu, albo realizację innych celów, które łączą się z celami unijnymi.

Pisanie wniosków unijnych nie jest jednak wcale proste - żeby w ogóle móc myśleć o ubieganiu się o dotację należy bowiem zapisać swój wniosek w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem wszystkich wytycznych i jasnym przedstawieniem swojego stanowiska. Jednocześnie nie można tego zrobić w sposób dowolny, a w zgodzie ze standardami i zapisami obowiązującymi w tego typu dokumentach. Czy jesteśmy więc w stanie napisać taki wniosek samodzielnie? A może lepiej pozostawić to firmom trudniącym się w pozyskiwaniu funduszy unijnych?

Mała firma czy wielka dotacja?

Jeśli ktoś ubiega się o otrzymanie niewielkiej dotacji, ponieważ jego cel jest dosyć mały jak na unijne standardy, powinien zastanowić się, czy nie lepiej spróbować napisać podobne podanie samodzielnie. Z pewnością bowiem każdy fachowiec z firmy, która profesjonalnie zajmuje się doradztwem i pisaniem podobnych wniosków, będzie żądał sporej opłaty za współpracę. Dokładna cena uzależniona jest od wielu czynników - między innymi miejscowości, doświadczenia konkretnej firmy oraz samego jej wyboru, ponieważ niektóre są zdecydowanie tańsze niż inne. 

Opłata za napisanie wniosku nie jest szczególnie wysoka, jednak jeśli nie jest się pewnym powodzenia niektórzy niekoniecznie chcą ją uiścić. Podzielona jest na kilka etapów, czyli opracowanie formularza rekrutacyjnego, biznesplanu oraz ewentualne zyski jeśli dokument zostanie pozytywnie rozpatrzony. Konkretna kwota? W sumie na przykład 2 tysiące złotych. Jeśli ktoś otrzyma dotację w wysokości 25 tysięcy złotych, te 2 tysiące to i dużo, i mało - ale raczej niewiele. Jeśli jednak wyda podobne pieniądze ktoś, kto otrzyma tylko 10 tysięcy (lub 1 tysiąc złotych będzie musiał zapłacić ktoś, kto nie dostanie nic), kwota jest już znaczna. 

Wnioski o dotacje unijne

Jak widać, warto najpierw spróbować samodzielnie poradzić sobie z napisaniem wniosku. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek problemy, albo na przykład nie mamy w otoczeniu nikogo, kto pisał już podobny wniosek i jest w stanie na przykład sprawdzić nasze dokumenty, lepiej zainwestować w profesjonalną pomoc. Wówczas zwiększamy swoje szanse - mamy większą gwarancję, że się uda! Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeśli chcemy wziąć udział w konkursie unijnym, przygotowaliśmy wniosek, jednak nie wiemy czy wszystko z nim w porządku, możemy się udać po profesjonalną, darmową poradę do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Takie miejsca rozsiane są dość gęsto po Polsce - nie ma więc problemu z dotarciem do nich. - wyjaśnia redaktor portalu zlapdotacje.pl

W sieci można znaleźć liczne wzory pisania wniosków o dotacje unijne. Można z nich jak najbardziej skorzystać, choć sprawdźmy najpierw z jakiego dokładnie okresu pochodzą - bywa, że ktoś wykorzystuje wzór, który kiedyś obowiązywał, jednak w danej chwili już nie jest aktualny. W takim wypadku tracimy szansę na sukces jeszcze na starcie - trzeba więc naprawdę dobrze rozejrzeć się w przestrzeni internetowej, żeby znaleźć coś naprawdę wartościowego. Jeśli bierzemy udział w konkursie na dotację unijną, wzory wniosków które należy wypełnić i spis wszystkich stosownych dokumentów znajduje się w opisie konkursu. Informacje o dostępnych konkursach są dostępne w wielu miejscach - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "konkursy unijne", by można było szybko znaleźć stronę zajmującą się funduszami europejskimi. 

Konkursy - czy warto w nich brać udział?

Konkursy unijne skierowane są do różnych grup osób - głównie młodych i przedsiębiorców, a także tych, które mają pomysły na innowacyjny biznes i potrzebują pieniędzy na jego założenie. Krajowe programy dotyczą wielu różnych branż, zatem każdy może znaleźć coś, pod co podepnie swoje zainteresowania. Obowiązuje podział na programy krajowe oraz programy regionalne.